Радіотехнічний гурток


Радіотехнічний гурток у Маркушівській загальноосвітній школі діє з 1965 року. Організатором та керівником до 90-х років минулого століття був вчитель Володимир Михайлович Острожинський. Радіотехнічний гурток щороку відвідували 25-30 учнів 4-10 класів. За період його дії, з початку організації гуртка його заняття відвідало понад тисяча учнів. Гурток складався з трьох секцій: радистів-операторів, полювання на "лисиць" і конструкторської (історію гуртка представлено нижче).
У 2010 році роботу радіотехнічного гуртка відновлено. Під керівництвом Олександра Феліксовича Семенюка, випускника Маркушівської школи та колишнього активного члена радіотехнічного гуртка, у лютому місяці 2010 року отримано відповідний дозвіл та позивний сигнал для колективної радіостанції – UR4XWM. 8 травня 2010 року відновлено роботу короткохвильової радіостанції – в приміщенні встановлено радіоприймачі Р-250М, Р-311, Р-323, саморобний короткохвильовий трансивер. Цьому сприяли спонсори: радіоприймальну апаратуру надали радіоаматори міста Переяслав-Хмельницького (Київська область). Це, зокрема, Ярослав Іванович Яковенко (ex RB5UCJ), Анатолій Степанович Свитко (US7UU), Петро Іванович Погасій (US1UZ), начальник спортивно-технічного клубу ТСОУ Іван Олександрович Іващенко. Підприємець Анатолій Блащук надав допомогу з перевезення радіоапаратури до села.
Активну участь в роботі по облаштуванню приміщення, налагодженні радіостанції, встановленню антен взяли вчитель математики Маркушівської школи Олександр Степанович Гончарук, тренер-викладач Сергій Олександрович Михальченко, вчитель основ захисту Вітчизни Сергій Якович Івасюк, майстер по ремонту Віктор Володимирович Денисенко.
9 травня 2010 року, в день 65-ї річниці Перемоги, було проведено перші радіосеанси. В цей день радіостанцію відвідали випускники школи, колишні члени радіотехнічного гуртка, рідні та близькі колишнього керівника гуртка, ветерана Великої Вітчизняної війни Володимира Михайловича Острожинського.
Колективна радіостанція Маркушівської школи прийняла участь в Меморіалі "Перемога-65", організаторами якого стали Ліга радіоаматорів України, Національна дипломна програма URDA, Український державний центр радіочастот та інші. Умовами Меморіалу є встановлення 10 радіозв'язків з меморіальними радіостанціями, радіоаматорами-ветеранами ВВв країн колишнього СРСР за допомогою будь-яких видів випромінювання, на будь-яких короткохвильових (КХ) і ультракороткохвильових (УКХ) діапазонах. Загалом за цей день Маркушівською радіостанцією було встановлено більш як 100 зв'язків з радіостанціями цієї категорії. Активну участь у цьому приймав онук Володимира Острожинського – Сергій Лопачук, який особисто провів більш як 30 сеансів зв'язку.










Історія радіотехнічного гуртка.


Радіотехнічний гурток у Маркушівській середній школі діє з 1965 року. Щороку заняття гуртка відвідують 25-30 учнів 4-10 класів. За цей період, з початку організації гуртка його заняття відвідало уже понад 200 учнів. Гурток складається з трьох секцій: радистів-операторів, полювання на "лисиць" і конструкторської. В 1966 році при гуртку було створено майстерню "Дякую", де гуртківці безкоштовно ремонтують для жителів села електро-радіо-апаратуру. В книзі реєстрації ремонтів є вже понад 200 подяк.
Конструкторська секція радіотехнічного гуртка займається виготовленням демонстраційних приладів, навчальних посібників, спортивної радіоапаратури, короткохвильової і ультракороткохвильової радіоапаратури. Ще в 1966 році за участь в обласній радіовиставці конструкторська секція гуртка була нагороджена дипломом 2-го ступеня, а гуртківці нагороджені грамотами. З тих пір гурток щорічно дає свої експонати на обласні радіовиставки, за що неодноразово нагороджувався дипломами і грамотами.
В 1967 році було одержано дозвіл на виготовлення шкільної колективної короткохвильової радіостанції, а незабаром одержано позивний. Своїми силами було виготовлена приймальна і передавальна радіоапаратура, а також блоки живлення, встановлено антени. І ось в 1968 році був поданий виклик в ефір. Затаївши подих гуртківці слухали динамік, з якого голосно і чітко лунає виклик з далекого Ташкента. Ура! Встановлено перший радіозв’язок. Відстань між радіостанціями майже 6500 км. І такий далекий радіозв’язок встановлено при потужності передатчика, що становить всього 40 вт, тобто дорівнює потужності лампи денного світла.
З тих пір радіооператорами гуртка встановлено понад 3000 двосторонніх радіозвязків з короткохвильовиками сотень міст, як близькими, так і найвіддалішими кутками нашої безмежної Батьківщини, з короткохвильовиками братніх соціалістичних країн та інших країн Європи. Від Білорусії і Прибалтики аж до Сибіру і Карелії, від Молдавії і Криму до Кавказу і Камчатки, скрізь радіоаматорам відомі наші позивні, про що свідчать численні ШСЛ – картки та дипломи, а також записи в апаратному журналі. За останні роки вдосконалено апаратуру радіостанції, антенне господарство. Гуртківці встановлюють не лише телефонні, а й телеграфні радіозв'язки, що дало можливість працювати із усіма зарубіжними радіостанціями.
Хороших успіхів домагаються юні радіооператори на обласних змаганнях школярів по прийому радіограм і передачі на ключі. В 1971 році учень Вусатий Микола займає 1-е місце серед хлопців, а Заржицька Т. 2-е місце серед дівчат області. В 1972 році Семенюк О. займає 3-є місце серед юнаків, виконує нормативи 2-го спортивного розряду дорослих. Він кращий оператор шкільної колективної радіостанції. А в 1973 році юні радисти школи виборюють 1-е місце серед команд шкіл області, за що нагороджені кубком, дипломами і цінними подарунками. В 1974 році Паламарчук Ю. і Острожинський А. одержують 2-й спортивний розряд дорослих. Багато гуртківців протягом 1970-1973 рр. займали призові місця, за що нагороджувались дипломами і грамотами.
Чимало колишніх гуртківців радіосправу і електроніку обрали своєю професією. Колишні гуртківці Стритович А. і Регалов О. стали інженерами по електроніці і автоматиці. Смоляр закінчує КДУ.















































Locations of visitors to this page Погода в Україні

Зв'язок з нами: Анатолій Горобчук   agorobchuk1970[@]gmail.com .                                                       © Copyright 2009 Design KotovVV