Список господарств
Маркушівської сільської ради станом на 01.12.1947 р.

Велика Вітчизняна війна завдала неоціненних збитків селу Маркуші. Не скільки матеріальних, а найстрашніших – людських. Двісті чоловік села Маркуші були мобілізовані до лав Червоної Армії, 160 з них не повернулись з фронту. Багато селян загинуло під час окупації, значна кількість їх була відправлена у Німеччину і не повернулась звідти.
У 1945-1951 роках після Другої світової війни в усіх європейських країнах, що приймали участь у війні, і таких, що не приймали у ній участі, пройшли переписи населення. Повсюди, у тому числі і в переможеній Німеччині, держави бажали оцінити демографічні наслідки війни. В деякій мірі це було необхідно, що б підвести риску під катастрофою, що минула. У Радянському Союзі, країні-переможниці, такої зацікавленості чомусь не було.
Маючи на меті приховати масштаби людських втрат, керівництво СРСР відмовилось від проведення такого повоєнного перепису населення. Йосип Сталін безпосередньо заборонив його проведення. У листі начальника Центрального статистичного управління СРСР В. Старовського, направленого у 1947 році голові Держплану СРСР М. Вознесенському, вказувалось, що "проведение новой переписи населения в ближайшее время, по мнению Центрального статистического управления Госплана СССР, нецелесообразно…". Але як вказувалось у вищезгаданому листі, "…для практических нужд необходимо иметь данные о современной численности… и… составе населения. Для этой цели необходимо провести единовременный учет населения… В отличие от итогов переписи населения итоги учета не будут подлежать публикации, как это принято для переписей в международной практике". На підставі цієї рекомендації наприкінці 1947 року у Радянському Союзі проводиться облік наявного населення.
Проводився такий облік і у селі Маркуші.
Сьогодні ми маємо змогу відкрити вам результати цього обліку. Вірніше, ми публікуємо унікальний документ під назвою "Список хазяйств Маркушовского сельсовета Бердичевского района Житомирской области по состоянию на 1-е декабря 1947 года". У документ внесено склад господарств, прізвища всіх жителів Маркушів, що дозволяє нам побачити загальну демографічну картину та оцінити втрати населення рідного села не тільки у період Великої Вітчизняної війни, але і повоєнного голоду 1946-1947 років.

Кожна сторінка цього унікального документу відкривається в окремому вікні у збільшеному розмірі.

























































































Locations of visitors to this page Погода в Україні

Зв'язок з нами: Анатолій Горобчук   agorobchuk1970[@]gmail.com .                                                       © Copyright 2009 Design KotovVV