Ветерани війни,
які повернулись із фронтів Другої світової війни,
проживали у селі Маркуші.

Тут представлено матеріали по маркушівцям, що взяли участь у Другій світовій війні та повернулись додому. На фронти Другої світової війни з села Маркуші було призвано 200 чоловік. Загинуло 165 чоловік, повернулось 23 чоловіки, доля 12 невідома.
Просимо всіх, кому більш докладніше, ніж тут представлено, відома доля загиблих односельчан, повідомити про це нас. Це ж стосується і можливих помилок, які, на жаль, повністю не оминути. Прикладом цього є той факт, що у Книзі Пам'яті України. Переможці представлено відомості лише про 20 сельчан. Насправді з війни повернулось значно більше.
Контакти: Анатолій Горобчук, agorobchuk1970[@]gmail.com.

Використано матеріали:
1. Книга Пам'яті України. Переможці. Житомирська область. 1 том. – Житомир. Комунальне книжково-газетне видавництво "Полісся", 2010. – 612 с.
2. Редич В.Л. Історія рідного краю. Східна Волинь, Бердичівщина, с. Маркуші. (Від Черняхівської культури до сьогодення): Історико-документальний нарис. ─ Ірпінь. ПП "Сідько", 2003. ─ 292 с.Андрійчук Григорій Прокопович

Народився 1900 р., с Маркуші.
Учасник Великої Вітчизняної війни, єфрейтор. Нагороджений медалями "За взяття Будапешта", "За мужність".
Працював в Бердичівському райвиконкомі.
Помер у 1986 році. Похований у селі Маркуші.Бевзо Клавдій Дмитрович

Народився 1919 р., с. Маркуші.
Учасник Великої Вітчизняної війни, війна застала у місті Ковелі. Воював в 54-й стрілецькій дивізії у складі десанту. На Донбасі був поранений. Учасник оборони Аджимушкая. Про його участь в обороні Аджимушкая згадується в книзі "В катакомбах Аджимушкая". За участь у ВВВ має медалі: "За Перемогу над Німеччиною", "50 років Збройних Сил СРСР", "20 років Перемоги над Німеччиною", за сумлінну працю у колгоспі ім. Жданова нагороджений медаллю "За трудову доблесть".
Працював механізатором у колгоспі.
Помер у 2004 році. Похований у селі Маркуші.Бевзо Олександр Трохимович

Народився 12.01.1921 р., с. Маркуші.
Учасник Великої Вітчизняної війни.
Працював у колгоспі ім. Жданова.
Помер 13.11.2006 р. Похований у селі Маркуші.Василюк Трохим Федорович

Народився 1917 р., с. Маркуші.
Учасник Великої Вітчизняної війни, служив у Польщі, рядовий 253-го Таращанського стрілецького полку. День Перемоги зустрічав у Відні, Австрія.
Колгоспник.
Помер у 2002 році. Похований у селі Маркуші.Васьков Афанасій Фомич

Народився 1918 р., с. Маркуші.
З перших днів Великої Вітчизняної війни приймав участь в боротьбі з німецько-фашистськими загарбниками. Рядовий, воював у складі Ленінградського фронту.
Нагороджений медалями "За мужність", "За бойові заслуги", "За Перемогу над Німеччиною", "30 років Збройних Сил СРСР", "50 років Збройних Сил СРСР".
Працював у колгоспі ім. Жданова.
Помер у 1985 р. Похований у селі Маркуші.Вітюк Микола Дмитрович

Народився 1922 р., с. Маркуші.
Учасник Великої Вітчизняної війни, служив в Карпатах. Сержант 24-ї Самаро-Уль’янівської дивізії. День Перемоги зустрічав в Чехословаччині. Нагороджений ювілейними медалями.
Колгоспник.
Помер у 2004 р. Похований у селі Маркуші.Демчук Іван Михайлович

Народився 1918 р., с. Маркуші.
Війна застала в місті Баку. З перших днів Великої Вітчизняної війни приймав участь в боротьбі з німецько-фашистськими загарбниками. Брав участь в Північнокавказькому фронті. Втратив праву руку при оволодінні міста Керч.
Нагороджений медалями "Червона Зірка", "За оборону Кавказу", "За відвагу", ювілейні медалі "30 років Збройних Сил СРСР", "50 років Збройних Сил СРСР".
Помер у 1996 р. Похований у селі Маркуші.Левшун Василь Федорович

Народився 1918 р., с. Маркуші.
Після закінчення фізико-математичного факультету Бердичівського учительського інституту в 1939 році одержав призначення вчителя математики Маркушівської школи. 17 січня 1939 року мобілізований в Червону Армію, служив спочатку в Баку у 84-у кавалерійсько-артилерійському полку. Військова спеціальність – механік літака. Учасник ВВв, механік літака. День перемоги зустрів у Східній Пруссії в місті Кенігсберзі. За участь у Великій Вітчизняній війні Василь Левшун має два ордени Великої Вітчизняної війни та медалі. Після війни був призначений в 1948 році в Маркушівську школу директором.
Нині пенсіонер.
Проживає у с. Маркуші.Маринич Олексій Олімпійович

Народився 1922 р., с. Маркуші.
Учасник Великої Вітчизняної війни, служив в місті Новосибірську на аеродромі Кемерово, гвардії старшина. День Перемоги зустрічав у місті Будапешт, Угорщина.
Нагороджений ювілейними медалями.
Колгоспник.
Помер у 2000 році. Похований у селі Маркуші.Марункевич Микола Григорович

Народився 1918 р., с. Маркуші.
Учасник Великої Вітчизняної війни, служив у стрілецькій дивізії. Воював на Воронезькому і Українському фронтах. Має поранення. За участь у Великій Вітчизняній війні нагороджений медалями "За бойові заслуги", "За взяття Києва", "За визволення Праги", "За взяття Берліну".
Колгоспник.
Помер у 1992 році. Похований у селі Маркуші.Мороз Микола Пилипович

Народився 16 березня 1922 р., с. Маркуші.
Закінчив семирічку, працював у колгоспі. В Радянській Армії – з 1941 року. Учасник Великої Вітчизняної війни. Воював повітряним стрільцем літака-штурмовика ІЛ-2 в 72-му штурмовому авіаполку 1-го гвардійського штурмового авіакорпусу, гвардії старший сержант. Здійснив понад сто бойових вильотів у складі екіпажу Героя Радянського Союзу Д. Овсянникова. Відзначився під час штурму ворожих позицій біля Нікополя і переправи через Дніпро, знищивши танк, десять автомашин, два дзоти, чимало живої сили ворога. Учасник штурму міста-фортеці Кенігсберга і порту Піллау, де штурмовик ліквідував дот і батарею ворога. Вийшов переможцем в одинадцяти повітряних боях з німецько-фашистськими асами. Нагороджений орденами Слави трьох ступенів, орденом Червоної Зірки, медаллю "За відвагу", орденом Вітчизняної війни І ступеня, ювілейними медалями.
Після війни повернувся в рідне село, де працював завідуючим сільським магазином, обирався депутатом сільської ради.
Помер 16.11.1997 року. Похований у селі Маркуші.Олежко Віталій Федорович

Народився 1921 р., с. Маркуші.
В мирний час служив у Брянську в 110-й танковій дивізії. Учасник Великої Вітчизняної війни, служив в 143 танковій бригаді, розвідник, має звання старший сержант. День Перемоги зустрів на річці Ельбі в Німеччині. Нагороджений ювілейними медалями.
Колгоспник.
Помер у 2006 році. Похований у селі Маркуші.Острожинський Володимир Михайлович

Народився 26 жовтня 1926 року в с. Маркуші в сім'ї командира Червоної Армії.
Перед війною з сім'єю проживав в м. Могилів-Подільський, де в 1941 році закінчив 7 класів і 18 червня поїхав в село Маркуші на канікули до свого дідуся. А 7 липня село захопили гітлерівці.
В Маркушах незабаром організувалася підпільна комсомольська група на чолі з Василем Канецьким. Володимир Острожинський став членом цієї групи. На місцях недавніх жорстоких боїв група потайки назбирали чимало зброї, боєприпасів, знайшли навіть кулемет. Згодом перейшли в партизанський загін ім. Хрущова з'єднання Маликова. Був підривником диверсійної роти Кошкіна. За активну участь у диверсіях на залізницях був нагороджений медаллю "За відвагу".
Після з'єднання з частинами Радянської Армії став зв'язківцем, а згодом командиром відділення радіозв'язку. Брав участь у визволенні Польщі, штурмі Берліна. Був удостоєний урядових нагород: нагороджений орденом Вітчизняної війни 2-го ст., медалями.
Після демобілізації пішов на педагогічну роботу і заочно навчався спочатку в педучилищі, а потім на фізико-математичному факультеті Вінницького педінституту. Працював учителем фізики в Маркушівській середній школі. За плідну працю на ниві навчання і виховання підростаючого покоління нагороджений орденами "Знак Пошани" та Жовтневої революції, медаллю Макаренка, значком "Відмінник народної освіти".
Після виходу на пенсію проводжу військово-патріотичну роботу.
Помер 25 травня 2009 року. Похований у селі Маркуші.Паламарчук Пилип Якович

Народився 1916 р., с. Маркуші.
Учасник Великої Вітчизняної війни, служив у Західній Україні, рядовий важкого артилерійського полку, зв’язківець. День Перемоги зустрічав в місті Чорткові , що на Західній Україні. Нагороджений орденом "Червона Зірка". Колгоспник.
Помер у 1999 році. Похований у селі Маркуші.Постой Іван Кирилович

Народився 1922 р., с. Маркуші.
Учасник Великої Вітчизняної війни, рядовий. Нагороджений орденами "Слави" III ст., "За мужність", "За відвагу".
Колгоспник.
Помер у 1994 році. Похований у селі Маркуші.Постой Олексій Феофанович

Народився 1925 р., с. Маркуші.
Учасник Великої Вітчизняної війни, рядовий. Був призваний у січні 1944 року після звільнення села від загарбників. Має поранення. Нагороджений медалями.
Колгоспник.
Помер у 1998 році. Похований у селі Маркуші.Свинарчук Андрій Пилипович

Народився 1911 р., с. Маркуші.
Учасник Великої Вітчизняної війни, служив на Україні, сержант 101-го полку, стрілок-автоматник. День Перемоги зустрічав у Берліні.
Помер у 1999 році. Похований у селі Маркуші.Свинарчук Степан Гордійович

Народився 1921 р., с. Маркуші.
Війна застала в лавах Радянської Армії в місті Баку. Інвалід Великої Вітчизняної війні – в бою на кордоні з Чехословаччиною втратив ногу.
Нагороджений медалями: "За бойові заслуги", "За Перемогу над Німеччиною", ювілейними медалями "30 років Збройних Сил СРСР", "20 років Перемоги над Німеччиною", "50 років Збройних Сил СРСР".
Колгоспник.
Помер у 2005 році. Похований у селі Маркуші.Семенюк Іван Григорович

Народився 1918 р., с. Маркуші.
Учасник Великої Вітчизняної війни, служив у місті Архангельську, має звання старший сержант. День Перемоги зустрів у с. Маркуші (повернувся додому після важкого поранення). Нагороджений ювілейними медалями.
Колгоспник.
Помер у 1996 році. Похований у селі Маркуші.Семенюк Микола Анастасійович

Народився 1925 р., с. Маркуші.
З квітня по серпень 1944 року в місті Житомирі проходив навчання в полковій школі. Після закінчення був направлений в 496-й кулеметно-артилерійський дивізіон в Польщі. Старший сержант. Закінчив війну в Чехословаччині. Служив в Бердичеві на Лисій Горі в 101-у механізованому полку. Згодом працював на заводі "Прогрес".
Помер у 1996 році. Похований у селі Маркуші.Семенюк Микола Михайлович

Народився 25 травня 1924 р., с. Маркуші.
Після 9 класу пішов на війну. У 1944 році призвали на фронт, лейтенант, воював в артилерійському полку №1672. Нагороджений орденом Вітчизняної війни І ступеня, медаллю "За відвагу", ювілейними медалями.
Після Великої Вітчизняної війни заочно закінчив Житомирське політехнічне училище. Одружився, разом з дружиною виховав дві дочки.
Працював на різних роботах: механізатором у тракторній бригаді, заступником голови колгоспу, секретарем партійної організації колгоспу ім. Жданова.
В даний час проживає в селі Маркуші.
Синяк Володимир Костянтинович

Народився 1919 р., с. Маркуші.
Учасник Великої Вітчизняної війни, сержант.

Сінчук Іван Олександрович

Народився 12 лютого 1908 р., с. Маркуші.
Учасник Великої Вітчизняної війни, рядовий.
У 1939 році був призваний до Червоної Армії на так звані "скачки" (перепідготовку). Фактично був призваний для участі у визволенні (захопленні) західних областей України, що належали на той час Польщі. Після цього був звільнений в запас і до початку Великої Вітчизняної війни працював у Маркушах в колгоспі.
Після початку війни мобілізований до Червоної Армії. Під час перших боїв попав в оточення та був полонений німецькими військами. Деякий час знаходився у військовому таборі для військовополонених. Та в перші роки війни німецька влада ще звільняла українців з полону при умові, що їх забирали близькі родичі (в першу чергу – дружини військовополонених). В числі інших українців був звільнений з полону та у 1942 році повернувся додому у рідне село.
У січні 1944 року, після звільнення села від німецьких окупантів, польовим військкоматом знову був призваний до лав Червоної Армії. Воював спочатку кулеметником, а під кінець війни був ковалем. Отримав поранення у руку. Закінчив війну у званні сержанта. Нагороджений орденом Червоної Зірки та медалями "За відвагу", "За бойові заслуги".
Працював у колгоспі ім. Жданова ковалем.
Помер 12.11.1975 р. Похований у селі Маркуші.

Locations of visitors to this page Погода в Україні

Зв'язок з нами: Анатолій Горобчук   agorobchuk1970[@]gmail.com .                                                       © Copyright 2009 Design KotovVV